Ankieta o Zdrowiu

W jaki sposób dbamy o nasze zdrowie?

View Results

Loading ... Loading ...

Czy powstawanie jaskry jest związane z wiekiem?

Chociaż na jaskrę można zachorować w każdym wieku, wraz z wiekiem ryzyko systematycznie wzrasta. Kiedy powinniśmy zacząć systematycznie kontrolować wzrok, aby uchronić się przed jego utratą w skutek tej choroby?

W Stanach Zjednoczonych, według Glaucoma Research Foundation, 10 milionów wizyt u lekarzy każdego roku wiąże się z jaskrą, a koszty leczenia sięgają 1,5 miliarda dolarów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na całym świecie choruje ponad 70 mln osób, a specjaliści z British Journal of Ophthalmology szacują, że do 2020r. liczba ta sięgnie 80 mln . W Polsce z jaskrą żyje 800 000 ludzi. Jednym z czynników, które są za to odpowiedzialne, jest postępujące starzenie się społeczeństw, i fakt, że żyjemy coraz dłużej.

Jaskra – druga przyczyna ślepoty na świecie

Jaskra jest drugą, po zaćmie, przyczyną ślepoty na świecie. Według statystyk WHO stanowi 12,5% przypadków utraty wzroku (12,3% wszystkich). Choroba długo nie daje żadnych objawów, a kiedy stopień pogorszenia wzroku staje się zauważalny – zazwyczaj jest już w pełnym rozkwicie. Ponieważ aż 80% osób żyje z jaskrą, nie zdając sobie sprawy z jej istnienia, bardzo ważne jest systematyczne badanie wzroku.

Kiedy zacząć się badać na jaskrę?

W wieku 40-49 lat jaskra występuje u <2% osób. Jednak po 60 r.ż. jest ponad dwukrotnie większa (ok. 4%), a po 80 r.ż. wykrywana jest u 8-12% pacjentów, udających się do okulisty. Z tego względu eksperci z Mayo Clinic zalecają systematyczne badanie wzroku co 4 lata osobom po 40 roku życia. Natomiast osoby ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na jaskrę, oraz te, które ukończyły 65 r.ż. powinny poddawać się kontroli co 2 lata. Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, specjalista chorób oczu, w wywiadzie udzielonym witrynie www.poradnikzdrowie.pl, ustanawia tą granicę jeszcze wcześniej, co wydaje się uzasadnione: „Pacjenci z predyspozycją do jaskry około trzydziestki powinni poddać się badaniu okulistycznemu. W porę wykryta i prawidłowo leczona pozwala na normalne funkcjonowanie. Najczęściej wystarcza leczenie kroplowe i systematyczna kontrola. Czasem proces chorobowy postępuje i istnieje potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego.” Chociaż choroba nie ma znanych przyczyn, istnieją pewne czynniki ryzyka jaskry, które sprawiają, że pewne osoby są bardziej narażone na jej wystąpienie. Zalicza się do nich:

 • wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej

 • wiek powyżej 60 lat

 • przynależność do rasy czarnej lub pochodzenie latynoamerykańskie

 • występowanie jaskry w rodzinie

 • niektóre choroby: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba serca, anemia sierpowatokrwinkowa,

 • wysoka krótkowzroczność

 • operacje i urazy oka w przeszłości

 • niedobór estrogenów – żeńskich hormonów płciowych przed 43 r.ż.

 • przyjmowanie leków sterydowych przez dłuższy okres czasu

Chociaż starszy wiek jest pozostaje jednym z głównych czynników ryzyka jaskry, z tą chorobą można się również urodzić. Jaskra wrodzona jest jednak rzadka, występując u 1-5/100 000 noworodków, wedle Archives of Ophthalmology.

Pod pojęciem jaskry kryje się nie jedna, lecz cała grupa chorób. Wszystkie rodzaje jaskry łączy występowanie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP – intra ocular pressure). Za utrzymanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej odpowiada ciecz wodnista produkowana przez ciałko rzęskowe. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Jeśli jej odpływ zostaje zahamowany, lub wytwarzana jest zbyt duża jej ilość, dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Powoduje to niszczenie włókien nerwu wzrokowego – „kabla”, który łączy część oka odbierającą wrażenia świetlne (siatkówkę), z częścią mózgu przetwarzającą ją na widziany obraz. Proces degeneracji nerwu wzrokowego zwykle trwa wiele lat, dlatego wraz z wiekiem wzrasta ilość stawianych rozpoznań jaskry. Raz ustanowiona diagnoza oznacza konieczność przyjmowania leków obniżających ciśnienie śródgałkowe przez resztę życia, aby uchronić wzrok.

Jak leczyć jaskrę? O tym przeczytasz tutaj: www.tourmedica.pl/blog/metody-leczenia-jaskry/

Comments are closed.

Advertisement
 • Porażenie prądem bardzo prawdopodobne

  Porażenie prądem bardzo prawdopodobne

  Odpowiednie zastosowanie energii elektrycznej w naszym życiu, jest dla nas rzeczą niezbędną, co z tego jeśli czasem energia elektryczna a konkretniej to właśnie prąd elektryczny staje się zagrożeniem dla człowieka, zwłaszcza że trzeba mieć zawsze na uwadze że z prądem nigdy nie ma żartów, musimy się po prostu z tym wszystkim liczyć, dlatego też taki … »
 • Wykonywanie konturowania twarzy

  Wykonywanie konturowania twarzy

  Konturowanie twarzy jest standardową metodą wykonywania makijażu mającego na celu poprawę wyglądu kobiety. Jest ono wykonywane wówczas, gdy kobieta posiada jakieś niedoskonałości twarzy, które muszą zostać zatuszowane, aby mogła ona dobrze wyglądać. Poza tym konturowanie twarzy może być wykonywane podczas praktycznie każdego wykonywania makijażu i mieć na celu po prostu idealne zrobienie makijażu. Dlatego żadnej … »